MIASTO KIELCE

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

 

 

 

Widok zawartości stron

Instrukcja obsługi BIP

Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, stworzony w celu powszechnego udostępnienia informacji publicznej. Znajdujecie się Państwo na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kielce.

Elementy widoczne zawsze

Na skróty
W dziale tym znajdują się odnośniki (linki) do najczęściej odwiedzanych miejsc w biuletynie, mające na celu ułatwienie i przyśpieszenie wyszukiwania informacji. Linki kierują bezpośrednio do wskazywanej treści, oszczędzając użytkownikowi czas i ograniczając do minimum konieczność przechodzenia przez wielopoziomowe menu.
Ważne linki do stron www
W dziale tym znajdują się, zgrupowane dla wygody użytkownika w jednym miejscu, linki do zewnętrznych serwisów www, publikujących przydatne informacje. Są to między innymi linki do ogólnopolskiej strony BIP, strony Urzędu Miasta Kielce i do bezpłatnych stron z serwisami prawnymi: Rządowego Centrum Legislacji oraz Internetowego Systemu Aktów Prawnych.
Menu
Kluczowym elementem, wykorzystywanym w celu pozyskiwania informacji, znajdujących się w prezentowanym biuletynie, jest menu główne. Wyświetlane jest ono na każdej stronie serwisu, w postaci kolumny, po lewej stronie ekranu. Jest to menu przedmiotowe podzielone na kilka działów tematycznych, związanych z udostępnianymi informacjami. Poszczególne działy opatrzone są nagłówkami w postaci napisów wersalikami.
Odnośnikiem, kierującym do wybieranej kategorii danego działu, jest nazwa tej kategorii. Po wskazaniu kursorem myszy takiego odnośnika, kursor przyjmuje postać charakterystycznej dłoni i zmienia się tło nazwy kategorii.
Aby przejść do wskazywanej kategorii należy przycisnąć lewy (komputery PC) przycisk myszy.
Po prawej stronie ekranu wyświetlona jest lista zawierająca tytuły i nagłówki artykułów danej kategorii. Tytuł artykułu jest odnośnikiem, kierującym do treści danego artykułu. Do treści artykułu można również wejść, klikając myszą na napis „prawym” w lewym dolnym rogu nagłówka danego artykułu.
Logo BIP
W lewym, górnym rogu ekranu znajduje się logo BIP. Jest to jednocześnie odnośnik do ogólnopolskiej strony głównej Biuletynu Informacji Publicznej.
Wyszukiwarka
W lewym górnym rogu każdej strony biuletynu widoczne jest pole wyszukiwarki. Poszukiwane hasło należy wpisać w pole i potwierdzić kliknięciem w przycisk „szukaj”. Jeżeli poszukiwane hasło złożone jest z kilku słów należy wpisać, intuicyjnie dobrany, cały ciąg słów, oddzielając je spacjami. Nie trzeba obejmować wyrażeń cudzysłowami. W odpowiedzi wyświetlona zostanie lista znalezionych artykułów, stronicowana po 5, zawierających poszukiwane słowo lub wyrażenie. Na poszczególne elementy listy składają się następujące informacje:
• Tytuł artykułu, w którym wystąpiło poszukiwane hasło, będący odnośnikiem do tego artykułu.
• Nagłówek znalezionego artykułu.
W celu wyświetlenia treści wyszukanego artykułu należy wskazać kursorem myszy napis „zawartość” i kliknąć. Wyszukany artykuł zostaje wyświetlony pod listą znalezionych artykułów.

Przyciski widoczne w opublikowanych artykułach

Odnośnik
Przycisk generuje odnośnik do konkretnego oglądanego właśnie artykułu.
Drukuj
Przycisk umożliwia wygenerowanie wydruku tylko oglądanego artykułu, bez widoku menu oraz szaty graficznej BIP. Wydruk generowany jest zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej i systemu operacyjnego użytkownika.
Poleć
Przycisk generuje odnośnik do konkretnego miejsca/artykułu w biuletynie i umożliwia automatyczne wysłanie wygenerowanego odnośnika mailem.
Stopka
Na każdej stronie Biuletynu Informacji Publicznej wyświetlana jest stopka, gdzie umieszczone są następujące informacje: autor, osoba publikująca, data utworzenia, data publikacji oraz numer opublikowanej wersji artykułu.
Statystyki
Na Stronie Głównej, na samym dole, znajduje się dział Statystyki, który podaje, ile razy dana strona była oglądana przez użytkowników biuletynu (licznik odwiedzin), liczbę gości dla strony i liczbę zarejestrowanych gości dla strony.

Autor:  Tomasz Linczowski Osoba publikująca: Tomasz Linczowski
Data utworzenia:  11 luty 2011 10:28 Data publikacji:  11 luty 2011 10:28
Wersja:  1.0